top of page

Gezinnen Afyonkarahisar    

logo meisje groot.png

85 aile

ailemannchen1.png
DE8870BB-B0CB-4FC9-80B7-394B75961875.jpg

gıda paketlerİnin içerikleri

Salça                                   
Un                                         

Süt                                      

Yumurta                            
Makarna 2 çeşit            

Pirinç                                 

Mercimek                         

Nohut                                   

Fasülye                             

Çorba 2 çeşit                   

Bisküvi                               

Ayçiçek yağı                     

Çay                                         

Çay şekeri                         

Tuz                                       

Kıyma 0,5 kg                     

Kuşbaşı 1 kg                       

Toplam                               

₺7,95
₺5,25

₺2,95

₺7,50
₺3,20

₺10,45

₺4,75

₺7,25

₺8,25

₺2,50

₺2,95

₺16,45

₺9,45

₺4,45

₺0,80

₺16,00 

₺36,00

₺146,15

Sosyal Yardımlaşma derneğinin araştırmış olduğu 10 aileleye gıda paketi dağıtımında bulunduk. Bu ailelerin maddi durumları en ayrıntılı şekilde araştırılmıştır.

11 Mayıs 2019

AİLE 1

Ailemiz 4 çocuktan ibaret ve her biri okuyor. Anne ve baba 6 yıl önce olaylı bir şekilde ayrıldı. Dava çocukların velayetinden dolayı çok uzun zaman aldı. Çocukların üçü babalarıyla görüşmeyi istemiyor. Son 1 yıldır eski eşinden nafaka ve çocuk esirgemeden çocuk parası alıyor. Toplam geliri 1200 tl ve bu paranın 550 tlsi kiraya gidiyor. 

AİLE 2

4 çocuklu ailemizde anne ve baba 2 sene ayrı kaldı. Ayrılık sürecinde çocuklara baba baktı, çocukların dördü de okula gidiyor. Çocuklarının biri otizmli. Ayrılık sürecinde baba çocukların bakımından sorumlu olduğundan dolayı çalışamadı. Baba şu an iş aramakta fakat henüz bulamadı. Ailemizin tek gelirleri 450 tl otizmli çocukları için bakım parası ve 480 tl kira yardımı. Evlerinin kirası 300 tl ve geçimlerini zor sağlıyorlar.

AİLE 3

Ablamızın iki çocuğu var ve 1 yıl önce eşini kaybetti. Eşi vefat etmeden önce ayrı kalıyorlardı. Babanın vefatından sonra anneye borçlar kaldı. Şu an sadece çocuklara yardım parası ve hayırseverlerin yardımlarıyla geçinmeye çalışıyorlar. Evlerine 350 tl kira ödüyorlar.

AİLE 4

Ablamızın 4 çocuğu var ve bunlardan biri okula gitmiyor. Eşini 11 yıl önce hastalıktan dolayı kaybetti. Büyük oğulu okul çıkışları sanayi de çalışıyor ve haftalık 50 tl kazanıyor. Anne akciğer hastalığından dolayı çalışamıyor. Sosyal Yardımlaşmadan 2 ayda bir 500 tl alıyor. 

AİLE 5

2 çocuklu ailemizde anne ve baba zihinsel engelli. Babanın annesi aileye yardıma geliyor. Sadece yardımlardan geçiniyorlar ve aylık 856 tl hastalıklarından dolayı yardım parası alıyorlar.

AİLE 6

Ablamızın 2 çocuğu var ve hepsi okuyor. Eşi 2011 yılında böbrek yetmezliğinden dolayı vefat etti. 2 ayda bir 550 tllik dul maaşı ve 240 tllik çocuk parası alıyor. Babasının arkadaşı ev sahibi olduğu için kira almıyor. Ablamız yardımlarla geçiniyor. 

AİLE 7

Ailemiz 2 çocuktan ibaret ve ikisi de üniversiteli. Baba trafik kazası geçirdi ve yürümekte çok zorlanıyor. Mahkeme 5 yıldır sürüyor ve hala sonuçlanmadı. 1100 tl emekli maaşı ve yardımlarla geçiniyorlar. 

AİLE 8

Ablamız 3 çocuğu ile birlikte yaşıyor. 9 ay önce eşini aniden kalp krizinden kaybetti. Babasının ani ölümünden sonra 17 yaşındaki büyük oğulu psikolojik rahatsız ve bundan dolayı hem evde hem okulda sorunlar yaşıyor. Eşi öldükten sonra kayınvalidesi ablamızı ve çocukları kaldıkları evden yolladı. Eşinden kalan emekli maaşı ile geçinmeye çalışıyor. Bunun dışında büyük oğlu eve katkıda bulunmak için okuldan sonra bisikletçide çalılıyor. Evleri için 470 tl kira ödüyor ve büyük oğulu için 400 tl servis ödüyor. 

AİLE 9

Ablamız 3 çocuğu ile birlikte yaşıyor. Eşi inşaat kavgasından dolayı vurularak 4 yıl önce vefat etti. 2 ayda bir 550 tllik dul maaşı alıyor. Evlerine 450 tl kira ödüyorlar ve yardımlarla geçiniyorlar. 

AİLE 10

Ailemiz 6 çocuktan ibaret ve çocuklarının bakımlarında bir hayli zorlanıyorlar. Baba iş buldukça inşaat işinde çalışıyor fakat sabit bir geliri yok. Aylık 450 tl kira ödüyorlar.

Merkez SYD

Bolvadin ilçesinin Kemerlaya köyünde 10 aileye gıda paketi dağıtımında bulunduk.

10 Mayıs 2019

Bolvadin Kemerkaya

AİLE 1

Ailemiz 4 çocuktan ibaret, iki erkek iki kız. Ailemizin bir oğlu zihinsel engelli, diğeri ise ailenin gelirini iş buldukça tığlada çalışarak sağlayabiliyor. Kızların ikisi de okuyor, biri ilkokulda diğeri ise ortaokulda okuyor. Kızlar 23 nisan etkinliklerine kıyafet alamadıkları için katılamadılar. Baba rahatsızlığından dolayı çalışamıyor ve maddi anlamda oğluna yardımcı olamıyor. Durumları iyi olmadığı için muhtarlığın temin ettiği evde kalıyorlar.

AİLE 2

Amcamızın iki çocuğu var, biri Balıkesir'de çalışıyor diğeri ise dıştan okuyor. Baba inşaatta iş oldukça çalışıyor. Anneleri maalesef aileyi terk etmiş. Ailemiz kirada kalıyor. 

AİLE 3

Ailemiz 3 çocuktan ibaret, çocuklardan ikisi okuyor diğeri ise küçük yaşta. Baba inşaatta çalışırken düşüyor ve bacaklarını kaybediyor. Bu durumdan dolayı maalesef çalışamıyor. Aylık sadece 700 tl gelirleri var.

AİLE 4

Ailemizin iki çocuğu var ve ikisi de okuyor. Baba boyacı ama sadece iş olduğu zamanlarda çalışabiliyor. İş olmadığı zamanlar ailenin hiçbir geliri olmuyor. Ailemiz kirada kalıyor. 

AİLE 5

Ailemizin sadece 19 yaşında bir kızı var ve okula gitmiyor. Anne zihinsel engelli. Anne bazen aklı gittiği için bilmediği yerlere gidip kayboluyor ve köydekiler tarafından bulup eve bırakılıyor. Baba yaşlılık maaşı ile evi geçindirmekle zorlanıyor.

AİLE 6

Anne tek oğluyla birlikte yaşıyor, baba vefat etti. Oğlu zihinsel engelli. Anne ve oğu sadece oğlunun bakım parasıyla (800 tl) geçiniyor. Evleri eşinden kalma ama eşinin kardeşleri ike ortak. Ailenin durumu olmadığı için evde kalmalarına müsade ediyorlar.

AİLE 7

Ailemizin 2 çocuğu var, küçük olanı çölyak hastası olduğu için özel gıda alımı yapmak zorundalar. Çölyak Hastalığı ince bağırsağın, Gluten adlı proteine karşı ömür boyu süren ve kronikleşen alerjisi, hassasiyetidir. Diğer çocuk 13 yaşında düşerek trafik kazası geçiriyor. Anne bu kazadan sonra depresyona giriyor ve kendini toparlayamıyor. Baba iş dolukça eve gelir getirebiliyor. 

AİLE 8

80 yaşlarındaki teyzemiz yalnız yaşıyor. Oğlu ve ailesi karşı evde kalıyor ve birlikte geçimlerini sağlamaya çalışıyorlar. Karşıda oturan oğlu fiziksel rahatsızlıklardan dolayı çalışamıyor ve yardımlarla geçinmeye çalışıyorlar.

AİLE 9

Amcamız ilk eşinden ayrıldıktan sonra yeniden evlendi ve yeni eşinin iki çocuğu var. Amca hem kilodan dolayı hem de bel fıtığından dolayı çalışamıyor. Hiçbir gelirleri yok, sadece yardımlarla geçiniyorlar. 

AİLE 10

Amcamız ve teyzemizin iki çocuğu var, ikisi de şehirdışında yaşıyorlar. Aldıkları maaşları kendi ailelerine zor yettiği için anme ve babalarına maddi destek sağlayamıyorlar. Amca ve teyzemizin henüz hiçbir geliri yok.

Şuhut ilçesinin Karacaören köyünde 10 aileyi ziyaret edip fitrelerle aldığımız gıda paketlerinin dağıtımını gerçekleştirdik. Kolalar etleri temin ettiğimiz market tarafından aileler için hediye edildi.

9 Mayıs 2019

Şuhut Karacaören

AİLE 1

Ailemiz iki küçük çocuktan ibaret. Baba yevmiye sistemine göre sadece iş buldukça çalışıyor.

AİLE 2

Ailemiz üç çocuktan ibaret ve hepsi okuyor. Baba muhtarlıkta bekçi olarak sigortasız çalışıyor ve asgari ücretten az alıyor. Evin durumu çok kötü, akıntılar var ve üzerlerine göçecek diye korkuyorlar.

AİLE 3

Amcamızın eşi vefat etti ve yalnız yaşıyor. Bir kızı var fakat şehir dışında okuyor. Baba kızının eğitimine katkı sağlamaya çalışıyor ama maalesef sabit bir maaşı yok. Amcamız sadece iş buldukça çalışabiliyor.

AİLE 4

AİLE 5

Teyzemizin 6 çocuğu var, biri yakınında diğerleri sadece bayramlarda ziyaretine geliyorlar. Teyzemizin eşi vefat etti ve yalnız yaşıyor.

AİLE 6

Ailemiz iki çocuk ve bir babaanneden ibaret. Çocukların ikisi de okuyor. Baba akciğerden rahatsız olduğu için çalışamıyor. Anne çalışıp geliri sağlamaya çalışıyor fakat şu an rahatsız olduğu için maalesef çalışamıyor.

AİLE 7

Ailemiz 4 çocuktan ibaret. Baba iş buldukça inşaat işinde çalışıyor. İşleri sadece mevsimlik olduğundan dolayı kış aylarında Ege’ye çalışmaya gidiyor. Ailesini yanına alamadığı için çok zorluklar çekiyor.

AİLE 8

Ailemiz 4 çocuktan ve bir babaanneden ibaret. Baba doğuştan pasif ve saf olduğu için çalışamıyor. Babaanne evin tüm giderlerini karşılıyor.

AİLE 9

Teyzemizin 4 çocuğu var, ikisi Isparta’da yaşıyor. Teyzemiz yalnız yaşıyor ve sadece dul maaşı ile geçinmeye çalışıyor. Teyzemizin eşi vefat etti ve evi eşinden kalma. Teyzemiz bronşit hastası ve hastaneye gidip gelmek zorunda kalıyor.

AİLE 10

Teyzemiz yalnız yaşıyor ve sadece yaşlılık maaşı (550 tl) alıyor. Oğulları şehir dışında ve hiçbir şekilde yardımcı olmuyorlar.

Teyzemizin iki çocuğu var ama yalnız yaşıyor. Kızlarından birisi Urfa’da diğeri ise Adana’da yaşıyor. Teyzemizi ziyarete hiç gelmiyorlar.

Çay ilçesinin İnli köyünde 10 aileyi ziyaret edip fitrelerle aldığımız gıda paketlerinin dağıtımını yaptık.

8 Mayıs 2019

Çay İnli

AİLE 1

Ailemiz üç çocuktan ibaret ve bunlardan biri okuyor biri çalışıyor. Annemizin psikolojik rahatsızlığı var. Babamız rahatsızlığından dolayı çalışamıyor. Ailemizin sabit bir geliri yok. Çalışan çocuk evim gelirini sağlamaya çalışıyor ama yeterli olmuyor.

AİLE 2

Ablamızın iki çocuğu var ve ikisi de okula gidiyor. Eşi vefat ettiğinden dolayı dul maaşı alıyor.

AİLE 3

Ailemiz altı çocuktan ibaret ve bunlardan ikisi okuyor. Baba yevmiye sistemiyle yaptığı işlerinin karşılığını alıyor. Sadece babanın çalıştığı zamanlarda gelirleri oluyor.

AİLE 4

Ablamızın 8 yaşında çocuğu var ve eşi cezaevinde olduğu için babasıyla yaşıyor. Ablamız yardımlarla geçimini sağlamaya çalışıyor.

AİLE 5

Ailemiz dört çocuktan ibaret, üçü okuyor. Baba yevmiye sistemine göre çalışıyor. Sadece iş olduğu zamanlarda eve para getirebiliyor.

AİLE 6

Teyzemiz ve amcamız iki oğluyla ve bir oğlunun iki çocuğu ile yaşıyor. Çocukların annesi ve babası ayrıldığından dolayı babaanne çocuklara bakıyor. Amcamızın hiçbir geliri yok. Oğulları iş bulabildikçe tüm evi geçindirmeye çalışıyorlar.

AİLE 7

Üç çocuklu annemiz sadece bir çocuğuyla yaşıyor. diğer ikisi babaanne ile yaşıyor. Eşi şehir dışında çalışıyor. Annemiz kayınvalidesi ile anlaşamadığı için annesiyle kalıyor. Eşi sadece kendi annesine ve onda kalan iki çocuğuna para yolluypr. Eşine ve diğer çocuğuna hiçbir yardımda bulunmuyor. Annemiz bu yüzdem çok zorluklarla karşılaşıyor.

AİLE 8

Ailemiz iki çocuktan ibaret ve ikisi de okuyor. Baba iş buldukça yevmiye sistemine göre çalışıyor.

AİLE 9

Ailemiz iki gençten ibaret, biri kız diğer erkek. Anne vefat etti ve baba cezaevinde. İki kardeş hiçbir sabit gelirleri olmadan zorlukla geçimlerini sağlamaya çalışıyor.

AİLE 10

Ailemiz iki çocuktan ibaret ve ikisi de okuyor. Baba yevmiye sistemine göre çalışıyor.

Beyyazı

Beyyazı ilçesinde 10 aileyi ziyaret edip fitrelerle gıda paketi dağıtımı yaptık.

7 Mayıs 2019

AİLE 1

Ailemiz dört çocuktan ibaret. Baba mermer ocağında çalışıyor. Çocuklarından biri de okumayıp çıraklık yapıyor. Bu ailemiz geçimlerini zor sağlıyor.

AİLE 2

Ablamız kirada kalıyor ve hasta annesi ve babasına bakıyor. Geçimlerini babasının emekli maaşıyla ve yardımlarla sağlıyorlar.

AİLE 3

Teyzemiz yalnız yaşıyor. Eşinden yıllar önce ayrıldı ve baba tarafının baskısından dolayı çocukları ziyaretine gelmiyor. Aldığı nafakadan geçimini sağlamaya çalışıyor.

AİLE 4

AİLE 5

Amcamız ve teyzemiz bir emekli maaşıyla geçinmeye çalışıyor. Kirada kalıyorlar ve geçimlerini çok zor sağlıyorlar.

AİLE 6

Ailemiz üç çocuktan ibaret ve hepsi okuyor. Baba terzilik yapıyor ama maalesef işler iyi gitmiyor. Eğitim masraflarını, özellikle ulaşım masraflarını, zor karşılıyorlar. Yardımlarla geçimlerini sağlamaya çalışıyorlar.

AİLE 7

Ailemiz iki çocuktan ibaret. Kızları evli ve oğlu yakın zamanda evlenecek. Baba mermer ocağında çalışıyor ve geçimlerini zor sağlıyorlar.

Annemiz üç çocuğu ve kaynanası ile yaşıyor. Eşi beş ay önce kanserden vefat etti. Eşi hayattayken evleri göçtüğü için kredi borcuyla yeni ev yaptılar. Aldığı dul maaşı ve çocuklarının çıraklık maaşı neredeyse komple bu kredi borcu için harcanıyor.

AİLE 8

Dört çocuklu ailemizden ikisi engelli. Babaları çoban ve sadece çobanlık geliri ile geçimlerini sağlıyorlar.

AİLE 9

Ablamız eşinden ayrıldı ve üç çocuğuyla birlikte baba evine döndü. Babası kalp ameliyatı olduğu için sürekli çalışamıyor. Geçimlerini sağlamak için iş olduğunda ve gücü yettiğince çalışıyor. Ablamız çocukları için aldığı nafakayla geçinmeye çalışıyor.

AİLE 10

İki çocuklu ailemizin bir çocuğu özel eğitime gidiyor. Baba çıbanlık yapıyor. Öncelerde kayınbabasının evinde kalıyorlardı fakat anlaşmazlıktan dolayı görümcesinin evine taşınmak zorunda kaldı.

6 Mayıs 2019

Çobanlar Akkoyunlu

AİLE 1

Ailemiz 6 çocuktan ibaret bunlardan 5’i kız çocuğu. İlkokuldan sonra kızlarını okula göndermediler. Baba mermer ocağında çalışıyor ve geçimlerini zor sağlıyorlar. Annemiz 14 yaşında evlenmiş ve 8/9 yıldır ailesini kısıtlı imkanlardan dolayı göremiyor.

AİLE 2

AİLE 3

Yaşlı teyzemiz yalnız yaşıyor. Teyzemizin dört çocuğu vardı fakat biri vefat etmiş. Bir kızı hastanede tedavi görüyor. Diğer çocukları hiç ziyaretine gelmiyor. Teyzemiz geçimini çok zor sağlıyor.

AİLE 4

Bir evde iki aile yaşıyor: iki erkek kardeş ve aileler. Ailelerden biri kendi evlerini yapmaya çalışıyor ama durumlarından dolayı hiç ilerleme kaydedemiyorlar. Bu ailemiz mecburen diğer aileyle birlikte kalıyor ve bu yüzden geçimlerini zor sağlıyorlar.

Ailemizin iki çocuğu var bunlardan biri otizmli. Otizmli çocukları için maddi anlamda çok zorluk çekiyorlar. Baba mermer ocağında çalışıyor.

Merkez SYD

Sosyal Yardımlaşma derneğinin araştırmış olduğu 10 aileleye gıda paketi dağıtımında bulunduk. Bu ailelerin maddi durumları en ayrıntılı şekilde araştırılmıştır.

4 Mayıs 2019

Çobanlar ilçesinin Akkoyunlu köyünde 10 aileye gıda paketi dağıtımı gerçekleştirdik. Bu köydeki aileler genelde kız çocuklarını ilkokuldan sonra okula göndermiyorlar. Köylerinde ortaokul olmadığı için başka köye veya ilçeye yollamak zorundalar ve bu duruma sıcak bakmıyorlar. Köyde gelenek haline gelmiş bir durum: kız çocukları ilkokuldan sonra okulu bırakıyor ve evlenecekleri zamanı bekliyorlar. Bu köyde hala başlık parası geleneği var. Babalar genelde mermer ocağında çalışıyorlar. Kadınlar çoğu zaman köy dışına çıkmamış oluyorlar ve şehire hiç gitmemiş oluyorlar. Bu aile ziyaretlerimizde benzeri hikayeler duyduğumuzdan dolayı sizlerle dört hikaye paylaşmaya karar verdik.

Merkez SYD

AİLE 1

Dört çocuklu ailemiz geçimini babanın hastalık maaşı ve çocuklara gelen yardım ile sağlıyor. İki sene önce ağır bir trafik kazası geçirdi ve bundan dolayı çalışması mümkün değil.

AİLE 2

Ailemiz sekiz çocuktan ibaret ve hepsi okuyor. Kiralık evde kalıyorlar. Baba inşaat işçisi ama çok fazla iş olmadığı için geçimlerimi zor sağlıyorlar.

AİLE 3

Ailemizin üç çocuğu var ve babaları iki ay önce vefat etti. Henüz bir gelir bağlanmadı. Şu an için hiçbir sabit gelirleri yok.

AİLE 4

Dört çocuktan ibaret aileden iki çocuk üniversitede okuyor ve iki çocuk lisede okuyor. Babalarının ayağında şeker hastalığından dolayı oluşmuş olan büyük yara yürümesini zorlaştırıyor. Yine şekerden dolayı sol gözüyle göremiyor. Gelirini lokum kartonları hazırlayarak sağlıyor. Fotoğrafta görmüş olduğunuz paketlerin 1.000 tanesi 10 saatte hazırlanıp 20 tl’lik gelir sağlıyor. İş oldukça yine de apartman merdiveni temizliğine gitmeye çalışıyor.

AİLE 5

Annemiz beş çocuğa sadece dul aylığı (275 tl) ile bakmaya çalışıyor. Eşi 1 sene önce kanserden dolayı vefat etti. Ev kira olduğu için yardımlarla ödeniyor. Diğer ihtiyaçlar da genelde yardımlarla sağlanıyor.

AİLE 6

Annemizin altı çocuğu var ve çocuğunun biri böbrek hastası olduğu için ayda 3/4 kere Ankara’ya tedavi için gidiyor. Eski eşi evden gitti ve hiçbir yardımda bulunmuyor.

AİLE 7

Ailemizin iki çocuğu var, biri 14 biri 12 yaşında. Ayağındaki rahatsızlığından dolayı çalışma imkanı olmuyor. Gelirini papağan satarak ve sosyal yardımlarla sağlıyor. Papağnın tanesini 20 tl’ye satıyor ama maalesef çok fazla satış yok. 

AİLE 8

Annemiz 2014 yılında eşini motor kazasından dolayı kaybetti. Üç kız çocuğu annesi geçimini duş maaşı ve yardımlarla sağlamaya çalışıyor.

AİLE 9

Dört çocuk ailesi ve bunlardan birisi kısmen zihinsel ve fiziksel engelli. Eşinden aşırı şiddetten dolayı boşanmaya çalışıyor. Çocukların babası hiçbir yardımda bulunmuyor. İki aydır hiçbir gelirleri yok. Bir süre önce yaşadıklarından dolayı kadın sığınma evlerinde kaldı fakat çocuğu 14 yaşında olduğu için yanında kalmasına müsaade edilmedi. 

AİLE 10

Bir çocuklu annemiz 9 yaşındaki oğlu ile yaşıyor. Geçimini ev temizliklerine giderek sağlıyor. Annemiz eğitime çok önem veriyor ve önceliği oğlunun eğitime veriyor. Bunun dışında kendisi de elinden geldiğince kitaplarla kendini sürekli geliştirmeye çalışmaktadır.

Şikayet ettiğiniz yaşam, belki de bir başkasının hayalidir.

Tolstoy

bottom of page